Прејди на содржината

910 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
911 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар911 п.н.е.
CMX п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 33
Старогрчка ера135 пред 1. олимпијада
Асирски календар3840
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1503
Берберски календар40
Будистички календар−366
Бурмански календар−1548
Византиски календар4598–4599
Кинески календар己酉(зем. петел)
1786 или 1726
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
1787 или 1727
Коптски календар−1194 – −1193
Етиопски календар−918 – −917
Еврејски календар2850–2851
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−854 – −853
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2190–2191
Холоценски календар9090
Ирански календар1532 п.п. – 1531 п.п.
Исламски календар1579 п.х. – 1578 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1423
Мингуо-календар2822 пред Р. Кина
民前2822年
Нанакшахи−2378
Тајландски сончев календар−368 – −367
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
−784 или −1165 или −1937
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
−783 или −1164 или −1936

910 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 910. година пред новата ера, 910. од првиот милениум п.н.е., 10. од 10 век п.н.е. и прва од 910-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4598 и 4599 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3840 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2850 и 2851 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 157 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 910 година се протега во 1726 и 1727, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1786 и 1787 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 367 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1578 и 1577 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...