939 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
940 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар940 п.н.е.
CMXXXIX п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 4
Старогрчка ера164 пред 1. олимпијада
Асирски календар3811
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1532
Берберски календар11
Будистички календар−395
Бурмански календар−1577
Византиски календар4569–4570
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
1757 или 1697
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
1758 или 1698
Коптски календар−1223 – −1222
Етиопски календар−947 – −946
Еврејски календар2821–2822
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−883 – −882
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2161–2162
Холоценски календар9061
Ирански календар1561 п.п. – 1560 п.п.
Исламски календар1609 п.х. – 1608 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1394
Мингуо-календар2851 пред Р. Кина
民前2851年
Нанакшахи−2407
Тајландски сончев календар−397 – −396
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
−813 или −1194 или −1966
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
−812 или −1193 или −1965

939 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 939. година пред новата ера, 939. од првиот милениум п.н.е., 39. од 10 век п.н.е. и последна од 930-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4569 и 4570 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3811 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2821 и 2822 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 186 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 939 година се протега во 1697 и 1698, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1757 и 1758 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 396 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1608 и 1607 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...