Прејди на содржината

923 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
924 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар924 п.н.е.
CMXXIII п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 20
Старогрчка ера148 пред 1. олимпијада
Асирски календар3827
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1516
Берберски календар27
Будистички календар−379
Бурмански календар−1561
Византиски календар4585–4586
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
1773 или 1713
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
1774 или 1714
Коптски календар−1207 – −1206
Етиопски календар−931 – −930
Еврејски календар2837–2838
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−867 – −866
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2177–2178
Холоценски календар9077
Ирански календар1545 п.п. – 1544 п.п.
Исламски календар1592 п.х. – 1591 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1410
Мингуо-календар2835 пред Р. Кина
民前2835年
Нанакшахи−2391
Тајландски сончев календар−381 – −380
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
−797 или −1178 или −1950
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
−796 или −1177 или −1949

923 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 923. година пред новата ера, 923. од првиот милениум п.н.е., 23. од 10 век п.н.е. и четвртта од 920-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4585 и 4586 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3827 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2837 и 2838 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 170 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 923 година се протега во 1713 и 1714, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1773 и 1774 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 380 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1591 и 1590 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...