925 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
926 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар926 п.н.е.
CMXXV п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 18
Старогрчка ера150 пред 1. олимпијада
Асирски календар3825
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1518
Берберски календар25
Будистички календар−381
Бурмански календар−1563
Византиски календар4583–4584
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
1771 или 1711
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
1772 или 1712
Коптски календар−1209 – −1208
Етиопски календар−933 – −932
Еврејски календар2835–2836
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−869 – −868
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2175–2176
Холоценски календар9075
Ирански календар1547 п.п. – 1546 п.п.
Исламски календар1595 п.х. – 1593 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1408
Мингуо-календар2837 пред Р. Кина
民前2837年
Нанакшахи−2393
Тајландски сончев календар−383 – −382
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
−799 или −1180 или −1952
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
−798 или −1179 или −1951

925 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 925. година пред новата ера, 925. од првиот милениум п.н.е., 25. од 10 век п.н.е. и шеста од 920-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4583 и 4584 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3825 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2835 и 2836 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 172 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 925 година се протега во 1711 и 1712, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1771 и 1772 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 382 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1594 и 1592 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...