Прејди на содржината

914 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
915 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар915 п.н.е.
CMXIV п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 29
Старогрчка ера139 пред 1. олимпијада
Асирски календар3836
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1507
Берберски календар36
Будистички календар−370
Бурмански календар−1552
Византиски календар4594–4595
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
1782 или 1722
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
1783 или 1723
Коптски календар−1198 – −1197
Етиопски календар−922 – −921
Еврејски календар2846–2847
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−858 – −857
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2186–2187
Холоценски календар9086
Ирански календар1536 п.п. – 1535 п.п.
Исламски календар1583 п.х. – 1582 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1419
Мингуо-календар2826 пред Р. Кина
民前2826年
Нанакшахи−2382
Тајландски сончев календар−372 – −371
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
−788 или −1169 или −1941
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
−787 или −1168 или −1940

914 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 914. година пред новата ера, 914. од првиот милениум п.н.е., 14. од 10 век п.н.е. и петта од 910-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4594 и 4595 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3836 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2846 и 2847 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 161 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 914 година се протега во 1722 и 1723, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1782 и 1783 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 371 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1582 и 1581 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...