954 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
955 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар955 п.н.е.
CMLIV п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 123
Старогрчка ера179 пред 1. олимпијада
Асирски календар3796
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1547
Берберски календар−4
Будистички календар−410
Бурмански календар−1592
Византиски календар4554–4555
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
1742 или 1682
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
1743 или 1683
Коптски календар−1238 – −1237
Етиопски календар−962 – −961
Еврејски календар2806–2807
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−898 – −897
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2146–2147
Холоценски календар9046
Ирански календар1576 п.п. – 1575 п.п.
Исламски календар1624 п.х. – 1623 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1379
Мингуо-календар2866 пред Р. Кина
民前2866年
Нанакшахи−2422
Тајландски сончев календар−412 – −411
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
−828 или −1209 или −1981
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
−827 или −1208 или −1980

954 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 954. година пред новата ера, 954. од првиот милениум п.н.е., 54. од 10 век п.н.е. и петта од 950-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4554 и 4555 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3796 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2806 и 2807 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 201 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 954 година се протега во 1682 и 1683, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1742 и 1743 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 411 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1623 и 1622 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...