913 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
913 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар913 п.н.е.
CMXII BC
Староегипетска ераXXII династија, 31
Старогрчка ера137 пред 1. олимпијада
Асирски календар3838
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1505
Берберски календар38
Будистички календар−368
Бурмански календар−1550
Византиски календар4596–4597
Кинески календар丁未(огн. коза)
1784 или 1724
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
1785 или 1725
Коптски календар−1196 – −1195
Етиопски календар−920 – −919
Еврејски календар2848–2849
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−856 – −855
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2188–2189
Холоценски календар9088
Ирански календар1534 п.п. – 1533 п.п.
Исламски календар1581 п.х. – 1580 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1421
Мингуо-календар2824 пред Р. Кина
民前2824年
Нанакшахи−2380
Тајландски сончев календар−370 – −369
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
−786 или −1167 или −1939
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
−785 или −1166 или −1938

913 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 913. година пред новата ера, 913. од првиот милениум п.н.е., 13. од 10 век п.н.е. и четвртта од 910-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4595 и 4596 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3837 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2847 и 2848 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 160 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 913 година се протега во 1723 и 1724, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1783 и 1784 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 370 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1581 и 1580 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...