Прејди на содржината

960 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
961 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар961 п.н.е.
CMLX п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 117
Старогрчка ера185 пред 1. олимпијада
Асирски календар3790
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1553
Берберски календар−10
Будистички календар−416
Бурмански календар−1598
Византиски календар4548–4549
Кинески календар己未(зем. коза)
1736 или 1676
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
1737 или 1677
Коптски календар−1244 – −1243
Етиопски календар−968 – −967
Еврејски календар2800–2801
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−904 – −903
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2140–2141
Холоценски календар9040
Ирански календар1582 п.п. – 1581 п.п.
Исламски календар1631 п.х. – 1630 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1373
Мингуо-календар2872 пред Р. Кина
民前2872年
Нанакшахи−2428
Тајландски сончев календар−418 – −417
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
−834 или −1215 или −1987
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−833 или −1214 или −1986

960 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 960. година пред новата ера, 960. од првиот милениум п.н.е., 60. од 10 век п.н.е. и прва од 960-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4548 и 4549 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3790 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2800 и 2801 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 207 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 960 година се протега во 1676 и 1677, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1736 и 1737 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 417 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1630 и 1629 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...