977 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
978 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар978 п.н.е.
CMLXXVII п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 100
Старогрчка ера202 пред 1. олимпијада
Асирски календар3773
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1570
Берберски календар−27
Будистички календар−433
Бурмански календар−1615
Византиски календар4531–4532
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
1719 или 1659
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
1720 или 1660
Коптски календар−1261 – −1260
Етиопски календар−985 – −984
Еврејски календар2783–2784
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−921 – −920
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2123–2124
Холоценски календар9023
Ирански календар1599 п.п. – 1598 п.п.
Исламски календар1648 п.х. – 1647 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1356
Мингуо-календар2889 пред Р. Кина
民前2889年
Нанакшахи−2445
Тајландски сончев календар−435 – −434
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
−851 или −1232 или −2004
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
−850 или −1231 или −2003

977 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 977. година пред новата ера, 977. од првиот милениум п.н.е., 77. од 10 век п.н.е. и осма од 970-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4531 и 4532 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3773 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2783 и 2784 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 224 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 977 година се протега во 1659 и 1660, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1719 и 1720 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 434 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1647 и 1646 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...