989 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
990 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар990 п.н.е.
CMLXXXIX п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 88
Старогрчка ера214 пред 1. олимпијада
Асирски календар3761
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1582
Берберски календар−39
Будистички календар−445
Бурмански календар−1627
Византиски календар4519–4520
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
1707 или 1647
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
1708 или 1648
Коптски календар−1273 – −1272
Етиопски календар−997 – −996
Еврејски календар2771–2772
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−933 – −932
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2111–2112
Холоценски календар9011
Ирански календар1611 п.п. – 1610 п.п.
Исламски календар1660 п.х. – 1659 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1344
Мингуо-календар2901 пред Р. Кина
民前2901年
Нанакшахи−2457
Тајландски сончев календар−447 – −446
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
−863 или −1244 или −2016
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
−862 или −1243 или −2015

989 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 989. година пред новата ера, 989. од првиот милениум п.н.е., 89. од 10 век п.н.е. и последна од 980-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4519 и 4520 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3761 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2771 и 2772 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 236 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 989 година се протега во 1647 и 1648, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1707 и 1708 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 446 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1659 и 1658 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...