Стипцарник (Острилци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стипцарник
археолошко наоѓалиште
Стипцарник is located in Археолошки локалитет во Македонија
Стипцарник
Стипцарник
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°20′3″N 21°14′13″E / 41.33417° СГШ; 21.23694° ИГД / 41.33417; 21.23694Координати: 41°20′3″N 21°14′13″E / 41.33417° СГШ; 21.23694° ИГД / 41.33417; 21.23694
Основни податоци
Име Стипцарник
Место Острилци
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Стипцарникархеолошко наоѓалиште во Крушевското село Острилци. Претставува доцноантичка населба, некропола, рудник и топилница. Се наоѓа на 2&nbspкм југоисточно од селото, каде на простор од 300 x 300 м се гледаат остатоци од објекти и топилници. На локалитетот се среќава множество згура од топено железо, а најдени се и повеќе бронзени чанковидни монети. Биле откриени и гробови градени од камени плочи со керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9