Јовкова Колиба (Острилци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јовкова Колиба
археолошко наоѓалиште
Јовкова Колиба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Јовкова Колиба
Јовкова Колиба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°20′3″N 21°14′13″E / 41.33417° СГШ; 21.23694° ИГД / 41.33417; 21.23694Координати: 41°20′3″N 21°14′13″E / 41.33417° СГШ; 21.23694° ИГД / 41.33417; 21.23694
Основни податоци
Име Јовкова Колиба
Место Острилци
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Јовкова Колиба е археолошки локалитет во Крушевското село Острилци. Локалитетот претставува средновековна некропола. Се наоѓа на 1 km југозападно од селото, на простор од 100 x 50 m, каде по површината на приватни ниви се откриени повеќе гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9