Стари Дол (Врбоец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стари Дол
археолошко наоѓалиште
Стари Дол is located in Археолошки локалитет во Македонија
Стари Дол
Стари Дол
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°19′59″N 21°19′0″E / 41.33306° СГШ; 21.31667° ИГД / 41.33306; 21.31667Координати: 41°19′59″N 21°19′0″E / 41.33306° СГШ; 21.31667° ИГД / 41.33306; 21.31667
Основни податоци
Име Стари Дол
Место Врбоец
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Стари Дол е археолошки локалитет во Крушевското село Врбоец. Локалитетот претставува населба и некропола од доцноантичко време. Се наоѓа на 1 km североисточно од селото, на левата страна од патот Кривогаштани-Крушево, на простор од 200 x 100 m, во приватна нива, каде при орањето се откриени тегули, фрагменти од керамички садови, камен и множество згура од топено железо.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9