Прејди на содржината

Петров Гроб (Горно Дивјаци)

Координати: 41°24′56″N 21°10′23″E / 41.41556° СГШ; 21.17306° ИГД / 41.41556; 21.17306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Петров Гроб

Карта

Местоположба 41°24′56″N 21°10′23″E / 41.41556° СГШ; 21.17306° ИГД / 41.41556; 21.17306
Основни податоци
Место Горно Дивјаци
Општина Крушево
Тип

 рудник


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Петров Гробархеолошко наоѓалиште во крушевското село Горно Дивјаци. Претставува доцноантички рудник. Се наоѓа североисточно од наоѓалиштето Кошари, каде се откриени јами од стар рудник за бакар.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9