Црквен Даб (Горно Дивјаци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Црквен Даб
археолошко наоѓалиште
Црквен Даб is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црквен Даб
Црквен Даб
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′56″N 21°10′23″E / 41.41556° СГШ; 21.17306° ИГД / 41.41556; 21.17306Координати: 41°24′56″N 21°10′23″E / 41.41556° СГШ; 21.17306° ИГД / 41.41556; 21.17306
Основни податоци
Име Црквен Даб
Место Горно Дивјаци
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црквен Даб е археолошки локалитет во Крушевското село Горно Дивјаци. Локалитетот претставува средновековна населба. Се наоѓа на 500 m југозападно од селото, каде мештаните при копањето откриле темели од објекти, а по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови и питоси. Локалитетот зафаќа површина од 200 x 100 m.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9