Рид (Бучин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рид
археолошко наоѓалиште
Рид is located in Македонија
Рид
Местоположба на Рид во Македонија
Местоположба 41°24′26″N 21°09′20″E / 41.40722° N; 21.15556° E / 41.40722; 21.15556Координати: 41°24′26″N 21°09′20″E / 41.40722° N; 21.15556° E / 41.40722; 21.15556
Основни податоци
Име Рид
Место Бучин
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период хеленистичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ридархеолошко наоѓалиште во Крушевското село Бучин. Претставува населба од хеленистичко време. Се наоѓа на 1&nbspкм јужно од селото, на долга падина, каде се гледаат темели од градби и градежен материјал, како и многубројни фрагменти од керамички садови. При обработката на земјата се најдени и повеќе монети, како и мермерни споменици со грчки натписи и релјефи. Предложена е идентификација со деуриопскиот град Алкомена. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Прилеп.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9