Преображдија (Селце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Преображдија
археолошко наоѓалиште
Преображдија is located in Археолошки локалитет во Македонија
Преображдија
Преображдија
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°25′09″N 21°15′11″E / 41.41917° СГШ; 21.25306° ИГД / 41.41917; 21.25306Координати: 41°25′09″N 21°15′11″E / 41.41917° СГШ; 21.25306° ИГД / 41.41917; 21.25306
Основни податоци
Име Преображдија
Место Селце, Крушевско
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период старохристијанско време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Преображдија е археолошки локалитет во Крушевското село Селце. Локалитетот претставува старохристијанска базилика и средновековна црква. Се наоѓа западно од селото на граница со атарот на Арилево, на околу 15 km северозападно од Крушево, на јужните падини на Бушева Планина, на ридот Голоманица (кота 1.664), каде има зарамнето плато кое благо се спушта од исток кон запад, со извонреден поглед кон Прилепско Поле. Во минато овде биле видливи темели на црква, на кои луѓето од околните населени места ги посетувале на денот на Светото Преображение.[1] Во 1984 година црковниот одбор од Крушево, преземајќи акција за изградба на нова црква, при расчистувањето на теренот открил темели од еднокорабна црква. Во 1987 година, при копањето на земја, на длабочина од 0,20 m се откриени темели од поголема црква. Во текот на јули 1988 година Републичкиот завод за заштита на спомениците на културата од Скопје извршил заштитни истражувања при што е откриена голема трикорабна базилика во чиј централен кораб била подигната помала еднокорабна црква.[2]Денес тука е подигнат голем манастирски комплекс од страна на македонската музичка легенда Тоше Проески.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678
  2. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9


[[Категорија:Селце (Крушевско)]