Лозја (Селце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лозја
археолошко наоѓалиште
Лозја is located in Археолошки локалитет во Македонија
Лозја
Лозја
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°25′09″N 21°15′11″E / 41.41917° СГШ; 21.25306° ИГД / 41.41917; 21.25306Координати: 41°25′09″N 21°15′11″E / 41.41917° СГШ; 21.25306° ИГД / 41.41917; 21.25306
Основни податоци
Име Лозја
Место Селце, Крушевско
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Лозја е археолошки локалитет во Крушевското село Селце. Поради неистраженоста, локалитетот не е датиран. Се наоѓа североисточно од селото во селските лозја, каде во 1951 година при копање на истите биле откриени неколку гробови со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678