Штрбел (Пресил)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штрбел
археолошко наоѓалиште
Штрбел is located in Македонија
Штрбел
Местоположба на Штрбел во Македонија
Местоположба 41°17′44″N 21°18′48″E / 41.29556° СГШ; 21.31333° ИГД / 41.29556; 21.31333Координати: 41°17′44″N 21°18′48″E / 41.29556° СГШ; 21.31333° ИГД / 41.29556; 21.31333
Основни податоци
Место Пресил
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (водовод).svg водовод


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Штрбелархеолошко наоѓалиште во крушевското село Пресил. Претставува доцноантички водовод. Се наоѓа на 300 м јужно од селото, во приватна нива, каде се гледаат делови од стар водовод.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9