Крушка (Пуста Река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крушка
археолошко наоѓалиште
Крушка is located in Археолошки локалитет во Македонија
Крушка
Крушка
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′46″N 21°9′20″E / 41.41278° СГШ; 21.15556° ИГД / 41.41278; 21.15556Координати: 41°24′46″N 21°9′20″E / 41.41278° СГШ; 21.15556° ИГД / 41.41278; 21.15556
Основни податоци
Име Крушка
Место Пуста Река
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Крушка е археолошки локалитет во Крушевското село Пуста Река. Локалитетот претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа на 4 km западно од селото, на границата со атарите на селата Пуста Река и Цер, каде на зарамнето плато со површина од 50 x 50 m, обраснато со дабова шума, се гледаат остатоци од црква и околу неа гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9