Ограда (Пресил)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ограда
археолошко наоѓалиште
Ограда is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ограда
Ограда
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°17′44″N 21°18′48″E / 41.29556° СГШ; 21.31333° ИГД / 41.29556; 21.31333Координати: 41°17′44″N 21°18′48″E / 41.29556° СГШ; 21.31333° ИГД / 41.29556; 21.31333
Основни податоци
Име Ограда
Место Пресил
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ограда е археолошки локалитет во Крушевското село Пресил. Локалитетот претставува доцноантичка некропола. Се наоѓа на источната периферија на селото, во приватна нива, каде се откриени 4 гроба градени од камени плочи. Според кажувањето на сопственикот, во нивата биле најдени керамички садови кои не се зачувани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9