Св. Недела (Долно Дивјаци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Недела
археолошко наоѓалиште
Св. Недела is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Недела
Св. Недела
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°23′21″N 21°11′4″E / 41.38917° СГШ; 21.18444° ИГД / 41.38917; 21.18444Координати: 41°23′21″N 21°11′4″E / 41.38917° СГШ; 21.18444° ИГД / 41.38917; 21.18444
Основни податоци
Име Св. Недела
Место Долно Дивјаци
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период ран среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Недела е археолошки локалитет во Крушевското село Долно Дивјаци. Локалитетот претставува осамен наод од раниот среден век. Во селската црква Св. Никола се вѕидани повеќе сполии големи и до 1 метар, кои потекнуваат од постара црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9