Старо Село (Острилци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Старо Село
археолошко наоѓалиште
Старо Село is located in Археолошки локалитет во Македонија
Старо Село
Старо Село
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°20′3″N 21°14′13″E / 41.33417° СГШ; 21.23694° ИГД / 41.33417; 21.23694Координати: 41°20′3″N 21°14′13″E / 41.33417° СГШ; 21.23694° ИГД / 41.33417; 21.23694
Основни податоци
Име Старо Село
Место Острилци
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Старо Село е археолошки локалитет во Крушевското село Острилци. Локалитетот претставува доцноантичка населба. Се наоѓа на 3-4 km северно од селото, на мало ритче со зарамнето плато со површина од 150 x 200 m, каде се среќаваат многубројни фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Исто така, по површината на локалитетот се забележува згура од топено железо.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9