Кале (Норово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кале
археолошко наоѓалиште
Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кале
Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′00″N 21°16′30″E / 41.40000° СГШ; 21.27500° ИГД / 41.40000; 21.27500Координати: 41°24′00″N 21°16′30″E / 41.40000° СГШ; 21.27500° ИГД / 41.40000; 21.27500
Основни податоци
Име Кале
Место Норово
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Legenda grodzisko.svg утврдување

Период хеленистичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кале е археолошки локалитет во крушевското село Норово и се претпоставува дека е град или утврдување од старомакедонско време. Локалитетот не е изтражуван, но се споменува како мистериозен град или прастара античка македонска стратегиска фортификација. Се наоѓа на доминантната позиција на рид со кота 909 метри. Пронајдени се доста монети од речиси сите македонски кралеви (од Архелај, Аминта Трети до Персеј).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Калето во Норово ги чува монетите од сите македонски кралеви
  2. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678