Селиште (Острилци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селиште
археолошко наоѓалиште
Селиште is located in Македонија
Селиште
Местоположба на Селиште во Македонија
Местоположба 41°20′3″N 21°14′13″E / 41.33417° N; 21.23694° E / 41.33417; 21.23694Координати: 41°20′3″N 21°14′13″E / 41.33417° N; 21.23694° E / 41.33417; 21.23694
Основни податоци
Место Острилци
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во крушевското село Острилци. Претставува доцноантичка населба. Се наоѓа на 1,5 км југоисточно од денешната црква „Св. Ѓорѓи“, на левата страна од асфалтниот пат за Крушево, каде на простор од 100 × 100 м се среќаваат фрагменти од керамички садови и множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9