Лески (Горно Дивјаци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лески
археолошко наоѓалиште
Лески is located in Археолошки локалитет во Македонија
Лески
Лески
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′56″N 21°10′23″E / 41.41556° СГШ; 21.17306° ИГД / 41.41556; 21.17306Координати: 41°24′56″N 21°10′23″E / 41.41556° СГШ; 21.17306° ИГД / 41.41556; 21.17306
Основни податоци
Име Лески
Место Горно Дивјаци
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцен среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Лески е археолошки локалитет во Крушевското село Горно Дивјаци. Локалитетот претставува доцносредновековна населба. Се наоѓа на 1 km јужно од селото, каде се гледаат остатоци од стари градби - сувоѕидици. Месноста е обрасната со дабова шума и зафаќа простор од 100 x 100 m.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9