Даб (Бучин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Даб
археолошко наоѓалиште
Даб is located in Археолошки локалитет во Македонија
Даб
Даб
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′26″N 21°09′20″E / 41.40722° СГШ; 21.15556° ИГД / 41.40722; 21.15556Координати: 41°24′26″N 21°09′20″E / 41.40722° СГШ; 21.15556° ИГД / 41.40722; 21.15556
Основни податоци
Име Даб
Место Бучин
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Даб е археолошки локалитет во Крушевското село Бучин. Локалитетот претставува осамен наод од римското време. Недалеку од селото била пронајдена една бронзена статуетка на Меркур, висока 5 cm. Статуетката се чува во Заводот и музеј во Прилеп.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9