Трска (Пресил)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Трска
археолошко наоѓалиште
Трска is located in Археолошки локалитет во Македонија
Трска
Трска
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°17′44″N 21°18′48″E / 41.29556° СГШ; 21.31333° ИГД / 41.29556; 21.31333Координати: 41°17′44″N 21°18′48″E / 41.29556° СГШ; 21.31333° ИГД / 41.29556; 21.31333
Основни податоци
Име Трска
Место Пресил
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Трска е археолошки локалитет во Крушевското село Пресил. Локалитетот претставува доцноантичка населба. Се наоѓа на 400 m источно од селото, каде на простор од 100 x 100 m во приватни ниви се среќаваат фрагменти од керамички садови и множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9