Ѓупски Гробишта (Пресил)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѓупски Гробишта
археолошко наоѓалиште
Ѓупски Гробишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ѓупски Гробишта
Ѓупски Гробишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°17′44″N 21°18′48″E / 41.29556° СГШ; 21.31333° ИГД / 41.29556; 21.31333Координати: 41°17′44″N 21°18′48″E / 41.29556° СГШ; 21.31333° ИГД / 41.29556; 21.31333
Основни податоци
Име Ѓупски Гробишта
Место Пресил
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ѓупски Гробишта е археолошки локалитет во Крушевското село Пресил. Локалитетот претставува средновековна некропола. Се наоѓа на 500 m источно од селото,каде на простор од 100 x 50 m се откриени гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9