Манастириште (Свето Митрани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манастириште
археолошко наоѓалиште
Манастириште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Манастириште
Манастириште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°19′17″N 21°18′18″E / 41.32139° СГШ; 21.30500° ИГД / 41.32139; 21.30500Координати: 41°19′17″N 21°18′18″E / 41.32139° СГШ; 21.30500° ИГД / 41.32139; 21.30500
Основни податоци
Име Манастириште
Место Свето Митрани
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Манастириште е археолошки локалитет во Крушевското село Свето Митрани. Локалитетот претставува доцноантичка населба и некропола. Се наоѓа на 1 km јужно од селото, на десната страна од патот за селото Милошево, каде на голем простор од 500 x 500 m се забележуваат траги од станбени објекти и грамади од градежен материјал. Според кажувањето на мештаните, биле откриени повеќе камени конструкции од гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9