Глигурче (Норово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Глигурче
археолошко наоѓалиште
Глигурче is located in Археолошки локалитет во Македонија
Глигурче
Глигурче
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′00″N 21°16′30″E / 41.40000° СГШ; 21.27500° ИГД / 41.40000; 21.27500Координати: 41°24′00″N 21°16′30″E / 41.40000° СГШ; 21.27500° ИГД / 41.40000; 21.27500
Основни податоци
Име Глигурче
Место Норово
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Глигурче или Лигурче е археолошки локалитет во крушевското село Норово. Локалитетот поради неистраженоста не е датиран и се претпоставува дека е црква со манастирски згради околу неа. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека овој локалитет се наоѓа покрај патот за Алданци. Според преданијата манастирската црква била посветена на Св. Григориј, но комплексот подоцна бил разрушен. Денес по површината нема некои забележителни остатоци.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678
  2. Калето во Норово ги чува монетите од сите македонски кралеви