Кале (Алданци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кале
археолошко наоѓалиште
Кале is located in Македонија
Кале
Местоположба на Кале во Македонија
Местоположба 41°22′5″N 21°17′47″E / 41.36806° N; 21.29639° E / 41.36806; 21.29639Координати: 41°22′5″N 21°17′47″E / 41.36806° N; 21.29639° E / 41.36806; 21.29639
Основни податоци
Име Кале
Место Алданци
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период хеленистичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Калеархеолошко наоѓалиште во Крушевското село Алданци. Претставува населба од хеленистичкото време. На највисокиот дел од наоѓалиштето, по површината се среќаваат грамади од кршен камен и варов малтер, а поретко фрагменти од керамички садови. Поголема концентрација на подвижни наоди има на јужниот дел. Најдени се и бронзени монети од градот Пела. Наодите се чуваат во Заводот и Музеј во Прилеп.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9