Кошари (Горно Дивјаци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кошари
археолошко наоѓалиште
Кошари is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кошари
Кошари
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′56″N 21°10′23″E / 41.41556° СГШ; 21.17306° ИГД / 41.41556; 21.17306Координати: 41°24′56″N 21°10′23″E / 41.41556° СГШ; 21.17306° ИГД / 41.41556; 21.17306
Основни податоци
Име Кошари
Место Горно Дивјаци
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кошари е археолошки локалитет во Крушевското село Горно Дивјаци. Локалитетот претставува средновековна црква со некропола. Се наоѓа на 2 km јужно од селото, на зарамнето плато обраснато со дабова шума, кое зафаќа простор од околу 200 x 100 m, каде се гледаат урнатини од сакрален објект со можна некропола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9