Манастирче (Пуста Река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манастирче
археолошко наоѓалиште
Манастирче is located in Археолошки локалитет во Македонија
Манастирче
Манастирче
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′46″N 21°9′20″E / 41.41278° СГШ; 21.15556° ИГД / 41.41278; 21.15556Координати: 41°24′46″N 21°9′20″E / 41.41278° СГШ; 21.15556° ИГД / 41.41278; 21.15556
Основни податоци
Име Манастирче
Место Пуста Река
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Манастирче или Старо Лапово е археолошки локалитет во Крушевското село Пуста Река. Локалитетот претставува средновековна населба. Се наоѓа на 5 km северозападно од селото, на границата со атарите на селата Пуста Река и Преглово, каде се гледаат урнатини од објекти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9