Св. Богородица (Пресил)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Богородица
археолошко наоѓалиште
Црква „Св. Ѓорѓи“ - Пресил.jpg

Обновената црква „Св. Ѓорѓи“

Св. Богородица is located in Македонија
Св. Богородица
Местоположба на Св. Богородица во Македонија
Местоположба 41°17′44″N 21°18′48″E / 41.29556° СГШ; 21.31333° ИГД / 41.29556; 21.31333Координати: 41°17′44″N 21°18′48″E / 41.29556° СГШ; 21.31333° ИГД / 41.29556; 21.31333
Основни податоци
Место Пресил
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Св. Богородица или Св. Ѓорѓиархеолошко наоѓалиште во крушевското село Пресил. Претставува страрохристијански сакрален објект. Се наоѓа на 200 м југозападно од селото, на зарамнето плато се наоѓа црква подигната врз темелите на постара црква. Заводот и музеј од Прилеп во текот на 1967/68 година извршил заштитни археолошки истражувања.[1]

Денес, тука се наоѓа обновената црква „Св. Ѓорѓи“.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9