Кале (Долно Дивјаци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кале
археолошко наоѓалиште
Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кале
Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°23′21″N 21°11′4″E / 41.38917° СГШ; 21.18444° ИГД / 41.38917; 21.18444Координати: 41°23′21″N 21°11′4″E / 41.38917° СГШ; 21.18444° ИГД / 41.38917; 21.18444
Основни податоци
Име Кале
Место Долно Дивјаци
Општина Крушево
Тип

Legenda grodzisko.svg утврдување

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Калеархеолошко наоѓалиште во Крушевското село Долно Дивјаци. Претставува средновековно утврдување. Се наоѓа на околу 2,5&nbspкм западно од селото, на границата на атарите од селата Зашле и Долно Дивјаци. На висок рид со доста стрмни страни, кој има доминантна местоположба во однос на околината, на површина од 150 x 100 м се среќаваат грамади од градежен материјал. Се гледаат и ѕидови градени од камен со варов малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9