Стари Куќи (Долно Дивјаци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стари Куќи
археолошко наоѓалиште
Стари Куќи is located in Археолошки локалитет во Македонија
Стари Куќи
Стари Куќи
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°23′21″N 21°11′4″E / 41.38917° СГШ; 21.18444° ИГД / 41.38917; 21.18444Координати: 41°23′21″N 21°11′4″E / 41.38917° СГШ; 21.18444° ИГД / 41.38917; 21.18444
Основни податоци
Име Стари Куќи
Место Долно Дивјаци
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Стари Куќи е археолошки локалитет во Крушевското село Долно Дивјаци. Локалитетот претставува населба од средниот век. Се наоѓа на 2 km северозападно од селото, каде се гледаат остатоци од стара населба што зафаќа простор од 100 x 100 m.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9