Разбојна Дупка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Разбојна Дупка
археолошко наоѓалиште
Разбојна Дупка is located in Македонија
Разбојна Дупка
Местоположба на Разбојна Дупка во Македонија
Местоположба 41°22′5″N 21°17′47″E / 41.36806° N; 21.29639° E / 41.36806; 21.29639Координати: 41°22′5″N 21°17′47″E / 41.36806° N; 21.29639° E / 41.36806; 21.29639
Основни податоци
Место Алданци
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (гробница).svg гробница


Период хеленистичко време
Портал „Археологија“

Разбојна Дупкаархеолошко наоѓалиште во крушевското село Алданци. Претставува гробница од хеленистичкото време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Душко Темелкоски. Античкомакедонски локалитети во Прилепскиот регион. НУ Завод и Музеј Прилеп.