Раичеица (Свето Митрани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Раичеица
Раичеица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Раичеица
Раичеица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°19′17″N 21°18′18″E / 41.32139° СГШ; 21.30500° ИГД / 41.32139; 21.30500Координати: 41°19′17″N 21°18′18″E / 41.32139° СГШ; 21.30500° ИГД / 41.32139; 21.30500
Основни податоци
Име Раичеица
Место Свето Митрани
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период раноантичко време
хеленистичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Раичеица е археолошки локалитет во Крушевското село Свето Митрани. Локалитетот претставува раноантичка и хеленистичка населба инекропола. Се наоѓа на 700-800 m североисточно од селото, каде на простор од 200 x 100 m, во приватни ниви се забележуваат траги од градежен материјал, како и фрагменти од керамички садови. Откриени се и повеќе гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9