Томас Милер: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 2 години
с
Стилска исправка, replaced: ) е → ) —
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (Стилска исправка, replaced: ) е → ) —)
}}
 
'''Томас Милер''' ([[германски]]: Thomas Müller) е [[Германија|​​германски]] [[фудбал]]ер, [[Среден ред (фудбал)|играч од средниот ред]] или [[Напад (фудбал)|напаѓач]] на [[ФК Бајерн Минхен|Бајерн Минхен]] и на [[Фудбалска репрезентација на Германија|германската репрезентација]]
 
==Кариера==
===Клупска===
Роден е на [[13 септември]] [[1989]] година во [[Вајлхајм]], град во Jужна [[Баварија]].
 
Милер му се приклучил на [[Бајерн Минхен]] во [[2000]], на само 10 години, и се развивал во Бајерновата фудбалска школа. За резервната екипа на Бајерн, Милер го направи своето деби во [[март]] [[2008]] година против SpVgg Unterhachin. Во дебито постигна гол и одигра два натпревари во сезоната 2007-08, пред да биде повреден.
 
Наредната сезона Бајерновите резерви се квалификува за новоформираната 3. Лига и Милер стана еден од клучните играчи - настапи во 32 од 38 натпревари, постигна 15 гола и стана петтиот стрелец на сезоната. Загра и за првиот тим во пријателски претсезонски натпревари, а првиот [[Бундеслига]]шки настап го имаше на [[15 август]] [[2008]] година против [[ФК Хамбург]]. Тој имаше три настапи во Бундеслигата таа сезона; а со тоа го направи своето деби во [[Лига на Шампиони|Лигата на Шампионите]] на [[10 март]] [[2009]], влегувајќи во 72 минута, наместо [[Бастијан Швајнштајгер|Швајнштајгер]], каде го победи [[ФК Спортинг]] 7:1. Го постигна последниот гол за Бајерн во тој натпревар.
 
Во почетокот на сезоната 2009/10 често играше во првата постава на Бајерн Минхен, додека во [[август]] [[2009]] е повикан во германската У-21 репрезентација, дебитирајќи со 3:1 победа против [[Турција]].
 
===Репрезентациска===
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Милер, Томас}}
[[Категорија:Германски фудбалери]]

Прегледник