Повардарска епархија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Велес како архијерејско седиште: Правописна исправка, replaced: архиерејски → архијерејски using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Правописна исправка, replaced: архиерејско → архијерејско (4) using AWB)
с (→‎Велес како архијерејско седиште: Правописна исправка, replaced: архиерејски → архијерејски using AWB)
# Теодосиј се спомнува во [[1759]] г.
# Јосиф се спомнува во [[1760]] г.
# [[Епископот Игнатиј]], грк од [[Лариса]]. Во [[1797]] г. бил поставен на повисок архиерејскиархијерејски чин - митрополит. Обиколувајќи ги сите манастири во својата епархија сè што нашол таму како стари книги, ги изгорел. Прост и неписмен, тој едвај знаел да се потпише. И како таков во велешката епархија владикувал 45 години. Умрел во длабока старост во Велес во 1841 г.
# [[Теоклит]] ([[1842]]-[[1847]]).
# [[Авксентиј I]] ([[1847]]-[[1855]]).

Прегледник