Повардарска епархија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Правописна исправка, replaced: архиерејско → архијерејско (4) using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Надворешни врски: Отстранета категорија using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: архиерејско → архијерејско (4) using AWB)
Градот [[Велес]] кој постоел како град уште пред раѓањето на Христа, за време на целата своја бурна историја заедно со својата околина се развивал и опстојувал во разни временски прилики и неприлики како што се војни, земјотреси, пожари, студови и друго. Со бројните манастири и цркви [[Велес]] во [[Средниот век]] прилегал на мала [[Света Гора]]. [[Велес]] како [[Епископско седиште]] се спомнува уште во XII век. Со тоа се потврдува дека во него и неговата околина се одвивал и развивал буен духовен и културен живот.
 
=== Велес како архиерејскоархијерејско седиште ===
 
Од досегашните познати историски податоци се дознава дека Велес имал свој епископ за време на [[Охридскиот архиепископ Хоматијан]] ([[1215]] - [[1234]]). Сепак до [[1661]] г. нема сигурни податоци за другите велешки епископи. Постојат повеќе причини зошто е тоа така: на прво место е влијанието на политичките околности, а потоа, се разбира и црковните состојби во [[Охридската архиепископија]]. Епископите често биле присилно сменувани, од кои некои биле само по една година. Но од втората половина на XVII век веќе се познати приличен број имиња на велешки епископи кои во продолжение ќе ги именуваме:
 
== Архиерејски намесништва ==
* [[Кавадаречко архиерејскоархијерејско намесништво]]
* [[Велешко архиерејскоархијерејско намесништво]]
* [[Гевгелиско архиерејскоархијерејско намесништво]]
 
===Седиште===

Прегледник