Разлика помеѓу преработките на „Координирано универзално време“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот менува: мапите -> картите
с (Бот Додава: sk:Koordinovaný svetový čas)
с (Бот менува: мапите -> картите)
'''Координирано универзално време''' или '''UTC''' ([[англиски јазик|англиски]]: '''UTC''' - ''Coordinated Universal Time'', фран. ''Temps Universel Coordonné'') е високо прецизно стандардно атомско време, кое приближно го следи универзалното време. Базирано е на законите на разни земји во светот односно на Временските зони, кои се прикажуваат позитивно или негативно во однос на УТЦ. Друго име за ова време е З-време или Зулу-време (го користи армијата на САД, на пример).
 
УТЦ е и системско време кое се користи во многу [[Интернет]] и [[World Wide Web]] стандарди. -{Network Time Protocol}- е подесен да ги синхронизира часовниците на многу компјутери преку интернет, во однос на УТЦ. УТЦ се користи и во авијацијата, метеролошките станици, летовите, воздушниот сообраќај и мапитекартите со цел да не се помеша летното сметање на времето.
 
Разликата помеѓу УТЦ и [[ГМТ]] (времето по [[Гринич]]) е многу мала и заради тоа често се користи името ГМТ иако не е технички исправно.
941.847

уредувања

Прегледник