Прејди на содржината

Свети Никола Чудотворец (кована пара од 2016 година)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола Чудотворец
Лице
Опачина
Поединости
Серија Икони на светци
Номин. вредност 100 денари
Метал сребро 925
Тежина 31,1 г
Димензии 30 x 45 мм
Облик правоаголен
Издадена 2016
Цена 3.800 ден.


Свети Никола Чудотворецкована пара за колекционерски цели издадена од страна на Народната банка на Република Македонија во 2016 година.

Опис[уреди | уреди извор]

Лице[уреди | уреди извор]

На лицето, во горниот дел од монетата се прикажани Грбот на Република Македонија, натписот „100 денари“ на македонски јазик, како и годината на издавање - „2016“. Во средишниот дел на монетата, од лево е претставена слика на базиликата „Св. Никола“ во Бари, Италија. Долу е прикажан мозаикот од влезот на руската православна црква „Св. Никола“ во Бари. Од десно се статуата на Свети Никола во катедралата „Св. Исак“ во Санкт Петербург, ознаката „Ag925“, како и масата на монетата „31.1 г“. На долниот дел е испишан називот „Република Македонија“ на македонски јазик.[1]

Опачина[уреди | уреди извор]

На опачината, во средишниот дел од монетата е претставен гравиран и насликан портрет на Свети Никола Чудотворец врз основа на иконата во црквата „Св. Серафим Саровски“ во Санкт Петербург. Под портретот стои натписот: „Свети Никола Чудотворец“ (на руски јазик).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Кована пара за колекционерски цели: „СВЕТИ НИКОЛА ЧУДОТВОРЕЦ". Посетено на 8 јануари 2018.