Прејди на содржината

Среќен роденден (кована пара)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Среќен роденден
Лице
Опачина
Поединости
Номин. вредност 100 денари
Метал сребро (Ag) 925
Тежина 28,28 (± 0,50) гр
Димензии 38,61 (± 0,20) мм
Облик кружен
Издадена 2019
Цена 4.000 денари


Среќен роденденкована пара за колекционерски цели издадена од страна на Народната банка на Република Македонија во 2019 година.

Опис[уреди | уреди извор]

Лице[уреди | уреди извор]

На лицето, во средишниот дел на монетата се прикажани кошница полна со подароци и Грбот на Македонија. Во долниот дел се наоѓаат натписите на апоенот — „100 денари“ — и годината на издавање — „2019“. Сите натписи се на англиски јазик.[1]

Опачина[уреди | уреди извор]

На опачината, во средишниот дел е прикажано насемано бебе со капа и пелена во левата рака, како и натписот „Среќен роденден“ на англиски јазик. Долж периметарот е прикажан украс во облик на рачка на кошница. Во долниот дел се претставени цвеќиња, на левата страна е испишана ознаката „Ag925“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Кована пара за колекционерски цели „Среќен роденден". Посетено на 10 јануари 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]