Роденден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чоколадна роденденска торта за 40-ти роденден

Роденден е име за датумот на раѓање на некоја личност. Луѓе од различни култури ја слават оваа годишнина. Во некои јазици, зборот роденден е буквално преведен како „годишнина“. Родендените традиционално се обележуваат со прослави како роденденски забави или во некои случаи со обреди на преминување.

Роденденот како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]