Роденден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Роденден е име за датумот на раѓање на некоја личност. Луѓе од различни култури ја слават оваа годишнина. Во некои јазици, зборот роденден е буквално преведен како „годишнина“. Родендените традиционално се обележуваат со прослави како роденденски забави или во некои случаи со обреди на преминување.

Роденденот како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Роденден“ (Рођендан) - кус расказ на македонскиот писател Митко Маџунков од 1984 година.[1]
  • „Роденден“ (Birthday) - песна на британската група „Битлси“ од 1968 година.[2]
  • „Твојот роденден“ (It's your birthday) - песна на американската рок-група „Американ мјузик клаб“ (American Music Club) од 1994 година.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]