Прејди на содржината

Триптих (збирка на ковани пари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Триптихот од кованите пари на НБРМ

Триптихзбирка на ковани пари за колекционерски цели издадена од страна на Народната банка на Република Македонија во 2017 година. Збирката ја сочинуваат три ковани пари, и тоа: Исус Христос, Богородица и Свети Никола Чудотворец.[1]

Составни монети[уреди | уреди извор]

Назив Лице Опачина Номинална

вредност

Година

на издавање

Исус Христос
10 ден. 2017
Богородица
10 ден. 2017
Свети Никола Чудотворец
10 ден. 2017

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Соопштение на НБРМ, 20.2.2017 година“. Посетено на 8 јануари 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]