Прозорец на светот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Window of the World (македонски: Прозорец на светот; кинески: 世界之窗; пинјин: Shìjiè zhī Chuāng; јитпинг: sai3 gaai3 zi1 coeng1) е тематски парк сместен во западниот дел на градот Шенжен во Народна Република Кина. Има околу 130 репродукции на некои од најпознатите туристички атракции во светот сместени на 48 хектари. 108 метри високата Ајфелова кула доминира во хоризонтот, а погледот на пирамидите и Таџ Махал, сите во близина едни со други, се дел од привлечноста на овој тематски парк.

Транспорт[уреди | уреди извор]

Станицата Window of the World на линија 1 и линија 2 на метрото во Шенџен се наоѓа директно пред паркот. Монореилот Happy Line има постојка во близина на Window of the World.

Монореил и отворени туристички автомобили возат внатре во паркот.

Во медиумите[уреди | уреди извор]

Во неговиот автобиографски графички роман Шенџен, Гај Делисл го посетува паркот со еден кинески познаник. Паркот бил одредиште на The Amazing Race 28.

Список на главните атракции во „Window of the World“[уреди | уреди извор]

Реплика во сооднос 1:3 на Ајфеловата кула

Европа[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

Океанија[уреди | уреди извор]

Африка[уреди | уреди извор]

Облакодери на градот Њујорк
Уличен поглед на прозорецот на светот

Регионот на Америка[уреди | уреди извор]

Други

Други региони[уреди | уреди извор]

  • Улица во стилот на Азија
  • Исламска улица
  • Улица во стил на црква во Европа
  • Музички плоштад Јохан Штраус, Австрија
  • Плоштад на атмосферата
  • Градина на светски скулптури
  • Аја Софија, Турција
Панорамски поглед на главниот влез

Исто така види[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]