Абу Симбел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Нубиски монументи Абу Симбел до Филе*
Светско наследство на УНЕСКО

Temple Ramesses II Abu Simbel.jpg
Држава Египет Египет
Тип Културно
Критериуми I, III, VI
Навод 88
Регион** Арапски држави
Записно минато
Запис 1979  (3-то заседание)
* Име според официјален запис на списокот.
** Регион според класификацијата на УНЕСКО.
Египет: Локација на Абу Симбел (долу).

Абу Симбел (aрапски أبو سنبل или أبو سمبل) е археолошка локација составена од два храма изградени од Рамзес II со песочни камени фигури пред главниот храм во Абу Симбел, во близина на Асуан, Египет, во 13 век пр. н.е. Областа, која во древни времиња се наоѓала на јужната граница со фараонскиот Египет, лежи во близина на денешната граница со Судан. Храмовите не биле познатии за надворешниот свет сѐ до нивното повторно откривање во 1813 година.[1]

Пред најголемиот храм е поставена фигура на Рамзес висока 20 метри, а помалата е во чест на кралицата Нефертари]. Кога на местото му се заканила поплава поради резервоарот што се направил кога била изградена Асуанската високо брана во шеесеттите години на 20 век, еден меѓународен тим ги демонтирал двата храма и ги реконструирал 60 m над речното корито.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Бунтевска, 2005

Извори[уреди | уреди извор]

  • БУНТЕВСКА, СУЗАНА (2005). ЕНЦИКЛОПЕДИЈА Британика:A-Б (македонски превод) (Скопје:Топер). ISBN 9989-165-06-8