Химеџи (дворец)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дворецот Химеџи (姫路城, Химеџи-џо) ― комплекс од јапонски замоци сместени во местото Химеџи во префектурата Хуогхо а кој се состои од 83 дрвени згради. Неформално е познат како Хакуројо или Ширасагијо („Замок на белите чапји“) кој го добил поради својата бела надворешост.

Регистриран е од страна на УНЕСКО како еден од првите локалитети на Светско наследство, а во декември 1993 пет градби во рамки на замокот биле означени како Национално богатство. Заедно со замоците Мацумото и Кумамото претставува еден од „Трите славни замоци“ во Јапонија, па е најпосетен меѓу нив.

Популарна култура[уреди | уреди извор]

Дворецот Химеџи од предната страна.

Дворецот Химеџи е чест мотив на јапонската телевизија. Замокот Едо (денешно Токио) нема цитадела, па кога на фиктивната емисија како Абаренбо Шогун и треба замен, се користи Химеџи.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]